Sort by

basak has logged 75 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

1995
×
★★
Edit this entry  
29
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★½
Edit this entry  
28
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
27
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Rover

The Rover

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★★
Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Old Dogs

Old Dogs

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Dry Summer

Dry Summer

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Barfly

Barfly

1987
×
★★½
Edit this entry  
22
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★
Edit this entry  
21
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
Youth

Youth

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
Edit this entry  
18
Metallica & San Francisco Symphony: S&M2

Metallica & San Francisco Symphony: S&M2

2019
×
Edit this entry  
18
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Elle

Elle

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
15
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Edit this entry  
14
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
14
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry