Zodiac

Zodiac ★★★★

Dün grupta yarım bıraktığıma dair linç yememin üzerine ikinci şansı verdim.
Filmin teknik olarak yeniliklere öncü olması hoşuma gitti. Kostümler, renk paleti, diyaloglar, dekorasyon ve filmin efektleri gayet başarılıydı. Karakterlerin ufak ufak özel hayatlarına girilmesi de çok iyi bir detay olmuş, diğer araştırma konulu filmlerde adamların tek derdi işmiş gibi gösterilir genelde ve bu izleyiciyi bir süre sonra filmden koparır. Başarılı şeyleri zaten izleyenlerin görmesi mümkün olduğu için benim hoşuma gitmeyen ya da görmek istediğim şeylerden bahsedeceğim.
İlk olarak filmin ikinci yarısında başrol durumuna gelen Jake'in bir karikatüristi canlandırdığı halde Zodiac'ın dış görünüşünü çizmemesi beni hayal kırıklığına uğrattı. Evet ufak bir sahnede çiziyor fakat yeni sorgular ve tariflerden sonra o çizime yenilik getirerek taslak oluşturmasının filmin gidişatını nasıl etkileyeceğini düşünmeden edemiyorum. Bir karikatüriste göre sadece el yazısı üzerinden yürümesi beni bir tık üzdü.
İkinci olarak, biliyorum bu yapım 2007 yılına ait ama David Fincher'ın Mindhunter'ındaki havasını biraz eksik buldum bunda. Özellikle Fincher bu filmin yaşadığı yerde geçen bir olaydan doğduğunu açıklamasından sonra. Yani yönetmen bunları kendi mahallesinde duymuş, büyüklerinden dinlemiş ama o duygu biraz eksik kalmış gibiydi. Olur öyle şeyler diyerek dizide bunu telafi etmiş herhalde.
Son olarak da 1969'da çözülemeyen mesajların taa 2020'de çözülmesi baya şaşırtıcı bir durum. Hani fbi profil uzmanları kahramandı? Sürekli övünüyordu Amerika bununla unabomberlar ed kemperlar falan.. Resmen polis departmanının vasat olması durumu anlatılmış. Büyük bir kinaye var filmde.
Tüm bunların yanında Fincher's cut halini de izlemek gerek. 5 buçuk saate yakın bir film olduğunu ama ekibin bunu 2 saat 45 dakikaya indirdiğini söylemiş sonuçta.