Sort by

Jonathan has logged 207 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bo Burnham: The Inside Outtakes

Bo Burnham: The Inside Outtakes

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lava

Lava

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Simpsons Meet the Bocellis in Feliz Navidad

The Simpsons Meet the Bocellis in Feliz Navidad

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Gift

The Gift

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
About Fate

About Fate

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fall

Fall

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Babylon

Babylon

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
Read the review Edit this entry  
20
Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie

Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone: The Holiday Heist

Home Alone: The Holiday Heist

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Candy Cane Candidate

Candy Cane Candidate

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Agent Cody Banks

Agent Cody Banks

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Home Alone 4

Home Alone 4

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Read the review Edit this entry  
01
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
Read the review Edit this entry  
30
The Menu

The Menu

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Empress of Vancouver

The Empress of Vancouver

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
Minus Twenty

Minus Twenty

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Disney Channel's Theme: A History Mystery

Disney Channel's Theme: A History Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Prey for the Devil

Prey for the Devil

2022
×
★½
Read the review Edit this entry