Sort by

Jose has logged 260 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Time of the Wolf

Time of the Wolf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Q

Q

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
★★½
Edit this entry  
12
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Urban Legends: Bloody Mary

Urban Legends: Bloody Mary

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Thief and the Cobbler

The Thief and the Cobbler

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sinister

Sinister

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Urban Legends: Final Cut

Urban Legends: Final Cut

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry