Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Journalist

The Journalist

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Last Looks

Last Looks

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mission: Possible

Mission: Possible

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Zero to Hero

Zero to Hero

2021
×
★★½
Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Val

Val

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Stand Worthy of Men

A Stand Worthy of Men

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Old Henry

Old Henry

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Knower: Younis's Return

The Knower: Younis's Return

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
True Story

True Story

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kin of the Stained Blade

Kin of the Stained Blade

2020
×
Edit this entry  
13
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Silenced

Silenced

2011
×
★★★½
Edit this entry  
03
Alexandria… Why?

Alexandria… Why?

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Papicha

Papicha

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Land

The Land

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cairo 6,7,8

Cairo 6,7,8

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Braindead

Braindead

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Deathdream

Deathdream

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Last Belle

The Last Belle

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Mandrake

The Mandrake

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Killer

The Killer

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Better Tomorrow II

A Better Tomorrow II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Titane

Titane

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
My Name

My Name

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Escape from Mogadishu

Escape from Mogadishu

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hadidance

Hadidance

2019
×
Edit this entry  
13
Oktapodi

Oktapodi

2007
×
★★★
Edit this entry