Sort by

ibrahem01 has logged 89 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Le Amiche

Le Amiche

1955
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Emperor and the Assassin

The Emperor and the Assassin

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Ballad of Orin

Ballad of Orin

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Incident

The Incident

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
27
A Pure Formality

A Pure Formality

1994
×
★★★★
Edit this entry  
27
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Elmer Gantry

Elmer Gantry

1960
×
★★★★
Edit this entry  
25
My American Uncle

My American Uncle

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Slam Dunk 2: National Tournament

Slam Dunk 2: National Tournament

1994
×
★★½
Edit this entry  
25
Slam Dunk: The Movie

Slam Dunk: The Movie

1994
×
Read the review Edit this entry  
25
The Barbarian Invasions

The Barbarian Invasions

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
Charisma

Charisma

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★
Edit this entry  
23
Lucky

Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★
Edit this entry  
22
The Wishing Tree

The Wishing Tree

1976
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Eel

The Eel

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Infernal Affairs III

Infernal Affairs III

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Fire and Ice

Fire and Ice

1983
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★
Edit this entry  
21
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★★
Edit this entry  
21
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Green Fish

Green Fish

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
20
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Bedevilled

Bedevilled

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
18
A Spring for the Thirsty

A Spring for the Thirsty

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
Bait

Bait

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Time for Drunken Horses

A Time for Drunken Horses

2000
×
★★★★
Edit this entry  
17
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★★
Edit this entry  
14
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Face to Face

Face to Face

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Liv & Ingmar

Liv & Ingmar

2012
×
★★★★★
Edit this entry