Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Ghost Hound

Ghost Hound

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Gemini

Gemini

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Goya's Ghosts

Goya's Ghosts

2006
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Planets

The Planets

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
Uski Roti

Uski Roti

1969
×
★★★★
Edit this entry  
29
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Edit this entry  
28
True Lies

True Lies

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Psycho-Pass 3: First Inspector

Psycho-Pass 3: First Inspector

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Kemonozume

Kemonozume

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
31
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ayakashi: Japanese Classic Horror

Ayakashi: Japanese Classic Horror

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Last Life in the Universe

Last Life in the Universe

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
Divine Intervention

Divine Intervention

2002
×
★★★½
Edit this entry  
17
Gozu

Gozu

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Better Days

Better Days

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Horror in the East: Japan and the Atrocities of World War II

Horror in the East: Japan and the Atrocities of World War II

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Tatami Galaxy

The Tatami Galaxy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
Black God, White Devil

Black God, White Devil

1964
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Third Murder

The Third Murder

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Shiki

Shiki

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
13
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Strella

Strella

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Mean Creek

Mean Creek

2004
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Edit this entry  
10
November

November

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Elfen Lied

Elfen Lied

2004
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★
Edit this entry  
09
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
08
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Baader Meinhof Complex

The Baader Meinhof Complex

2008
×
★★★★
Edit this entry  
07
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Tsotsi

Tsotsi

2005
×
★★★
Edit this entry  
02
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Seven Days in May

Seven Days in May

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Conflagration

Conflagration

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Immoral Tales

Immoral Tales

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★★
Edit this entry