Sort by

ian has logged 136 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
She's Out of My League

She's Out of My League

2010
×
★★★
Edit this entry  
14
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
Dope

Dope

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★½
Edit this entry  
27
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
17
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Edit this entry  
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tiny Furniture

Tiny Furniture

2010
×
★½
Edit this entry  
28
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Old School

Old School

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Hello, Goodbye, and Everything in Between

Hello, Goodbye, and Everything in Between

2022
×
★½
Edit this entry  
16
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Anonymous Club

Anonymous Club

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sound of My Voice

Sound of My Voice

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nora

Nora

2012
×
Edit this entry  
14
Hustle

Hustle

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
What Happened Was...

What Happened Was...

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★½
Edit this entry  
03
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Square

The Square

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Along for the Ride

Along for the Ride

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry