Sort by

ian has logged 49 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Creep

Creep

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
We Summon the Darkness

We Summon the Darkness

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Afterschool

Afterschool

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Captive

The Captive

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Boys State

Boys State

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Project Power

Project Power

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Read the review Edit this entry  
16
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Edit this entry  
15
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
Fauve

Fauve

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★½
Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Pauline

Pauline

2010
×
Edit this entry  
13
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
Edit this entry  
13
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
Read the review Edit this entry  
12
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Host

Host

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Death Note

Death Note

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hannibal

Hannibal

2001
×
Read the review Edit this entry  
04
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Banana Split

Banana Split

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lost in Transit

Lost in Transit

2020
×
Edit this entry  
02
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry