Sort by

ian has logged 389 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
My Father's Dragon

My Father's Dragon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
28
Arrival

Arrival

2016
×
Read prior review Edit this entry  
28
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★
Read prior review Edit this entry  
24
Chariots of Fire

Chariots of Fire

1981
×
★★★
Edit this entry  
24
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Study in Color and Black and White

Study in Color and Black and White

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
Edit this entry  
21
The Wold Shadow

The Wold Shadow

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Chinese Series

Chinese Series

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kindering

Kindering

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
Glaze of Cathexis

Glaze of Cathexis

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★
Edit this entry  
17
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tori and Lokita

Tori and Lokita

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dream of Silk

Dream of Silk

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Week with Azar

A Week with Azar

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Sparrow is free

The Sparrow is free

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gut Feelings: Fragments of Truth

Gut Feelings: Fragments of Truth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pictures of Departure

Pictures of Departure

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
+X+=+

+X+=+

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Lovesong

Lovesong

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Garden of Earthly Delights

The Garden of Earthly Delights

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Comingled Containers

Comingled Containers

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Untitled (For Marilyn)

Untitled (For Marilyn)

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wonder Ring

The Wonder Ring

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Ice

Black Ice

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Dante Quartet

The Dante Quartet

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Rage Net

Rage Net

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Night Music

Night Music

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Eye Myth

Eye Myth

1977
×
Edit this entry  
10
Stellar

Stellar

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Self Esteem

Self Esteem

2011
×
Edit this entry  
09
Catherine

Catherine

2014
×
Edit this entry  
09
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Smile

Smile

2012
×
Read the review Edit this entry  
07
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry