Sort by

Ian O'Brien has logged 36 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
I Spit on Your Grave

I Spit on Your Grave

2010
×
★★½
Edit this entry  
29
Demolition

Demolition

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
From Paris with Love

From Paris with Love

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Yes Man

Yes Man

2008
×
Read the review Edit this entry  
14
Seventh

Seventh

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Disturbia

Disturbia

2007
×
★★★½
Edit this entry  
05
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry