Sort by

Ian O'Brien has logged 259 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Another Round

Another Round

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
Read the review Edit this entry  
29
Dead Calm

Dead Calm

1989
×
Read the review Edit this entry  
29
Hard Times

Hard Times

1975
×
Edit this entry  
27
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Krampus

Krampus

2015
×
Read prior review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Night Before

The Night Before

2015
×
Read prior review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
19
Not-So Amazing

Not-So Amazing

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Ted

Ted

2012
×
Read the review Edit this entry  
14
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
10
Krampus

Krampus

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
The Night Before

The Night Before

2015
×
Read the review Edit this entry  
06
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
Edit this entry  
29
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
Edit this entry  
29
A Christmas Story 2

A Christmas Story 2

2012
×
Read the review Edit this entry  
28
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Raisin in the Sun

A Raisin in the Sun

1961
×
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Read the review Edit this entry  
13
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
Read the review Edit this entry  
11
Signs

Signs

2002
×
Read the review Edit this entry  
11
The Happening

The Happening

2008
×
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
The Lobster

The Lobster

2015
×
Read the review Edit this entry  
06
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
Read the review Edit this entry  
05
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
Read the review Edit this entry  
04
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
Read the review Edit this entry  
03
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
Edit this entry  
27
Trumbo

Trumbo

2015
×
Read the review Edit this entry