Sort by

iana has logged 332 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★★
Edit this entry  
15
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Tune in for Love

Tune in for Love

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Edit this entry  
08
Wasp

Wasp

2003
×
Edit this entry  
05
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★½
Edit this entry  
04
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Edit this entry  
29
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★★
Edit this entry  
28
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Edit this entry  
26
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Procession

Procession

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Trip

The Trip

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
12
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
Cure

Cure

1997
×
★★★½
Edit this entry  
04
Miss Granny

Miss Granny

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
We Couldn't Become Adults

We Couldn't Become Adults

2021
×
Edit this entry  
28
Love Hard

Love Hard

2021
×
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Red Notice

Red Notice

2021
×
Edit this entry  
20
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
Edit this entry  
15
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Petrov's Flu

Petrov's Flu

2021
×
Edit this entry