Sort by

iana has logged 41 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★
Edit this entry  
28
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Sick Sick Sick

Sick Sick Sick

2019
×
★★
Edit this entry  
22
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Share

Share

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
On a Magical Night

On a Magical Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Port Authority

Port Authority

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
First Love

First Love

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Childhood of a Leader

The Childhood of a Leader

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Me the Terrible

Me the Terrible

2012
×
Edit this entry  
11
Sunset

Sunset

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
High Life

High Life

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Declaration of War

Declaration of War

2011
×
★★★½
Edit this entry  
04
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry