Sort by

iana has logged 427 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★
Edit this entry  
27
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
22
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★½
Edit this entry  
20
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
GUO4

GUO4

2019
×
Edit this entry  
10
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
1917

1917

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Even Stevens Movie

The Even Stevens Movie

2003
×
★★★
Edit this entry  
03
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
Edit this entry  
02
The Holiday Calendar

The Holiday Calendar

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Christmas with a View

Christmas with a View

2018
×
½
Edit this entry  
01
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Holiday in the Wild

Holiday in the Wild

2019
×
Edit this entry  
30
Love, Antosha

Love, Antosha

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★½
Edit this entry  
11
Luce

Luce

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★½
Edit this entry