Sort by

Ian has logged 434 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
Edit this entry  
25
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
Read the review Edit this entry  
18
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Watcher

The Watcher

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Go

Go

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cruising

Cruising

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
D2: The Mighty Ducks

D2: The Mighty Ducks

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Mighty Ducks

The Mighty Ducks

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Edge

The Edge

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Little Girl Who Lives Down the Lane

The Little Girl Who Lives Down the Lane

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Murmuring

The Murmuring

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Viewing

The Viewing

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pickman's Model

Pickman's Model

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Outside

The Outside

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Autopsy

The Autopsy

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Graveyard Rats

Graveyard Rats

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lot 36

Lot 36

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Splice

Splice

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry