Sort by

Ian_Babey has logged 154 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dogma

Dogma

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Howl

Howl

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wrong

Wrong

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mosquito

Mosquito

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Delusions in Modern Primitivism

Delusions in Modern Primitivism

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Coneheads

Coneheads

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gringo

Gringo

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dave Chappelle: Equanimity

Dave Chappelle: Equanimity

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Look Who's Back

Look Who's Back

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fritz the Cat

Fritz the Cat

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fritz the Cat

Fritz the Cat

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cool Cat Saves the Kids

Cool Cat Saves the Kids

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Half Baked

Half Baked

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tag

Tag

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Pop

American Pop

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bad Boy Bubby

Bad Boy Bubby

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry