• The Northman

  • You Won't Be Alone

  • The Tinder Swindler

  • Being the Ricardos

  • Don't Look Up

  • House of Gucci

  • Memoryland

  • Squid Game

    ½

  • Sundown

  • Dune

  • Vortex

    ★★★★

  • France

  • In Front of Your Face

  • Memoria

  • Lamb

    ★★

  • The French Dispatch

    ★★

  • Drive My Car

  • Hit the Road

    ★★★★

  • Benedetta

  • The Worst Person in the World

    ★★★½

  • Great Freedom

    ★★★★½

  • Playground

  • Lingui, The Sacred Bonds

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

  • What Do We See When We Look at the Sky?

  • Introduction

  • Taming the Garden

  • Faya Dayi

  • Malcolm & Marie

    ★★

  • Josée

  • Ma Rainey's Black Bottom

  • Hillbilly Elegy

  • Borat Subsequent Moviefilm

  • The Queen's Gambit

  • Soul

  • Unnur

  • Three Sisters

  • Wolfwalkers

  • Nomadland

  • In My Room

  • Da 5 Bloods

  • What Is a Woman?

  • Jeffrey Epstein: Filthy Rich

    ★★

  • Mayor

    ★★★★

  • Last and First Men

  • The Woman Who Ran

  • Emma.

  • Minari

  • Pillars

  • Last Letter

  • Bombshell

  • Little Women

  • 1917

  • Kim Ji-young, Born 1982

    ★★½

  • Da Yie

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

  • Summer is the Coldest Season

  • Earthquake Bird

  • The Booksellers

  • Dirt Daughter

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

  • Knives Out

  • Our Lady of the Nile

  • I Am Woman

  • Joker

  • Ford v Ferrari

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Ad Astra

  • Marriage Story

  • The Truth

  • The County

  • T