Sort by

holly has logged 135 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Liam Gallagher: As It Was

Liam Gallagher: As It Was

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
The League of Gentlemen's Apocalypse

The League of Gentlemen's Apocalypse

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
This Beautiful Fantastic

This Beautiful Fantastic

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Papillon

Papillon

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Edit this entry  
12
Naomi and Ely's No Kiss List

Naomi and Ely's No Kiss List

2015
×
★★½
Edit this entry  
06
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Due Date

Due Date

2010
×
★★★
Edit this entry  
27
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Dummy

Dummy

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★★★
Edit this entry  
23
The Festival

The Festival

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
What We Do in the Shadows: Interviews with Some Vampires

What We Do in the Shadows: Interviews with Some Vampires

2005
×
★★★★
Edit this entry  
21
Total Recall

Total Recall

2012
×
★★
Edit this entry  
20
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★
Edit this entry  
13
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Edit this entry  
10
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
08
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Imaginarium of Doctor Parnassus

The Imaginarium of Doctor Parnassus

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry