• Lion

    Lion

    ★★★★½

    definitely spent the entire last 10 minutes sobbing. Dev Patel 🥰💕🥰💕🥰💕

  • Malignant

    Malignant

    ★★★

    my main thoughts after watching Malignant are "oh?" and i absolutely need george young.

    the twist is a lot and i think i need to rewatch it at least once before saying whether i'd say that's a good thing or not, but i can say for sure.... it causes several visceral reactions

    it's a little bit camp! i was entertained

  • The Voyeurs

    The Voyeurs

    ★★★

    i have so many thoughts... but at the very least i can say i was entertained. the second half of this especially was a lot of things but not boring.

    the first hour was a lot of set-up and more of a relationship drama than anything else, and the second half was chaos. twist after twist every other scene, increasingly outrageous and out of left field. by the end these people felt like evil cartoon characters because what the hell? we…

  • Ocean's Eight

    Ocean's Eight

    ★★★★

    this is so good like what do you want me to say, really? i'll be waiting my entire life for an Ocean's Nine

    the cast had so much fun with their parts (one of Anne's best recent year performances for whatever that may count for). i love how it connected to the original movies, and i love the heist in this. the main criticism i see is how unoriginal it was, but the Met Gala setting was so fresh and…

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★★★½

    quickly became one of my favorite movies ever, but i'll bite at some criticisms now.

    Natasha has always been one of my favorite Avengers and apart of that is because i loved her style of fighting - since she wasn't super-powered, her fighting was more strategic and choreography based - and this movie just didn't have much of that. it actually didn't have any real memorable fighting scenes at all (the most it really had was the prison break-out scene,…

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

    best action sequences in a movie i've seen in a while definitely like wow. and i love Shang Chi's entire family storyline. i was obsessed with Shang Chi's mom, aunt and sister

    fun! i'd be excited to see them more !

    i could get critical but i'm not a negative person, so

  • Shiva Baby

    Shiva Baby

    ★★★★½

    yeah, still excellent. cast Dianna Agron in The White Lotus season 2!!

  • Summerland

    Summerland

    ★★★★

    gugu mbatha-raw i love u so much

  • Candyman

    Candyman

    ★★★★

    this has been my most anticipated movie SINCE 2019, so i am happy it lived up to my hype for it

    i have criticisms, particularly the runtime. though it made for good pacing throughout, the ending felt abrupt and a little rushed, and it also came at the detriment of some ideas and story beats

    Teyonah Parris is just so gorgeous and talented i am so happy she is quickly becoming the 2020s IT girl, she is my life. and…

  • French Exit

    French Exit

    ★★★½

    i just really am obsessed with Michelle Pfeiffer.

    i might be underrating how much i liked this by rating it 3.5 stars, i sort of settled on this rating. i would certainly watch it again if it happened to be on or i stumbled upon it

  • Candyman

    Candyman

    ★★★

    seeing the new one tomorrow so i watched this for the first time.

    was not how i expected it to be, i think Nia DaCosta's take on it looks more in line with the style of horror i imagined, but this works too

  • The Chair

    The Chair

    ★★★★

    Sandra Oh doesn't have an Emmy??????????? like not a single Emmy???????????? huh???????????