Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Groovy Movies

Groovy Movies

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Groovy
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Groovy’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The ABCs of Death

    The ABCs of Death 2012

    ★★½ Watched by Groovy Movies 28 Jun 2022

    I loved the concept of 26 short films all compiled into one feature film… except it doesn’t really work when most of the short films are shitty.

    Since I’m bored here’s my ranking (best to worst) and quick thoughts on every short film.

    Z-really over the top and I loved it. A major blast of a short film
    H-I don’t know what the hell this was but it was a blast
    Y-weird as hell with a good soundtrack. Pretty good…

  • Dude, Where's My Car?

    Dude, Where's My Car? 2000

    ★★★★½ Rewatched by Groovy Movies 28 Jun 2022 4

    Watched this three times in one fucking month. I have reached peak human existence.

    “I wanna go on that ride daddy”

    “Me too son me too”

  • House

    House 1977

    ★★★★★ Rewatched by Groovy Movies 28 Jun 2022

    The perfect movie.

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    Mishima: A Life in Four Chapters 1985

    ★★★★★ Watched by Groovy Movies 27 Jun 2022 1

    Ya this was pretty good.

    Chapters Ranked

    1. Runaway Horse
    2. November 25th
    3. Kyokos House
    4. Temple Of Golden Pavillion

    The set design and score alone are worth five stars.

  • Insidious

    Insidious 2010

    ★★★ Watched by Groovy Movies 23 Jun 2022 2

    Great scares, alright movie.

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    Salò, or the 120 Days of Sodom 1975

    ★★★½ Watched by Groovy Movies 23 Jun 2022 8

    Underwhelming

  • Mysterious Skin

    Mysterious Skin 2004

    ★★★★½ Watched by Groovy Movies 22 Jun 2022

    Made me love movies more but made me want to die even more.

  • The Fly

    The Fly 1986

    ★★★½ Watched by Groovy Movies 21 Jun 2022

    Boring at points but intriguing at others. There is problems with this film but most of the problems are out weighed by the good stuff.

    That poor poor baboon.

  • Inception

    Inception 2010

    ★★★★ Rewatched by Groovy Movies 21 Jun 2022 2

    For two years this was in my top 10 favourite movies ever. But in the last few months it slowly moved down to the bottom of my top 50. Now that I’ve finally rewatched it after all this time I’m lowering it from 5 to 4 stars. Why?

    I think me liking Inception was just a phase. I think I left that phase a while ago I just didn’t notice it until now.

    When I watched a movie like this…

  • 8½

    8½ 1963

    ★★★★★ Watched by Groovy Movies 21 Jun 2022

    If I could I’d give this 8 1/2 stars.

    I guess five stars will have to do.

  • Shivers

    Shivers 1975

    ★★★½ Watched by Groovy Movies 19 Jun 2022 1

    I wish I lived in that apartment building. Only way I would ever get laid.

  • Wolf Creek 2

    Wolf Creek 2 2013

    ★★★ Rewatched by Groovy Movies 18 Jun 2022 11

    Tried rewatching this a while back but I was so high I nearly had a panic attack during the first ten minutes. 

    Now that I finished the rest of it I find it to be kinda boring but with glimpses of greatness. Kinda overreacted when giving this four stars in the first place.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 81

Review Tags

39
  • good movie
  • racism bad
  • spooooooooooky
  • hehe
  • have sex kids
  • too good
  • the gay
  • boomer movie
  • mmm hotness
  • pedo
  • hoo hoos
  • question mark
  • the wheel
  • hot trash
  • watched with nolano🥵
  • 28 minutes is done
  • contains nolans crush
  • rip pp
  • make👏original👏content
  • eww superheros
  • bad but gooda
  • thats deep
  • forced to watch
  • no english
  • kill me
  • 💔
  • monkey
  • disapointed in devanu
  • banging men in the theatre
  • oztriches
  • sports are evil
  • good gore😫
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro