Sort by

Groovy has logged 27 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Silent Hills P.T.

Silent Hills P.T.

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
Read the review Edit this entry  
13
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Runaway Jury

Runaway Jury

2003
×
★★★
Edit this entry  
11
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Edit this entry