Sort by

Man has logged 40 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Family Romance, LLC

Family Romance, LLC

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
House

House

1977
×
★★★
Edit this entry  
21
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
21
No More Easy Life

No More Easy Life

1979
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Russian Youth

A Russian Youth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★½
Edit this entry  
16
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ako

Ako

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Zatoichi the Outlaw

Zatoichi the Outlaw

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
Nus Masculins

Nus Masculins

1954
×
★★★½
Edit this entry  
14
I Was at Home, But...

I Was at Home, But...

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Onomichi

Onomichi

1963
×
Edit this entry  
13
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Before My Eyes

Before My Eyes

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Complexe

Complexe

1964
×
Edit this entry  
12
An Eater

An Eater

1963
×
Edit this entry  
12
The Eloquent Peasant

The Eloquent Peasant

1970
×
Edit this entry  
12
The Outlaw and His Wife

The Outlaw and His Wife

1918
×
★★★★
Edit this entry  
10
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
Edit this entry  
09
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sleep Has Her House

Sleep Has Her House

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Whity

Whity

1971
×
★★★
Edit this entry  
08
Poem

Poem

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Wind

The Wind

1928
×
★★★★
Edit this entry  
05
Junun

Junun

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
05
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry