Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spirited

Spirited

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nope

Nope

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lennon or McCartney

Lennon or McCartney

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Brightburn

Brightburn

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bad Samaritan

Bad Samaritan

2018
×
Edit this entry  
26
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Cinderella

Cinderella

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
02
He's All That

He's All That

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Sweet Girl

Sweet Girl

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wire Odyssey

The Wire Odyssey

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ikiru

Ikiru

1952
×
Read the review Edit this entry