• Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    ★★★★

    i had no idea who this white man was but after watching, he may be my favorite millennial. 
    from the songs to the social commentary, to the raw sex appeal and production, i became a fan.

  • Cruella

    Cruella

    ★★★★½

    maybe im getting too excited with the rating on this one but it was my first time in a cinema in a year and a half 👨🏻‍🦲 this movie is the absolute best disney live action adaptation, so visually stunning, the plot and showmanship kept me on my toes, the soundtrack was orchestrated perfectly and everyone who worked on this did a great job, although no one begins to compare to the true star... wink the dog. 
    also, florence fucking…

  • A Star Is Born

    A Star Is Born

    ★★★★★

    they absolutely ate. bradley deserves all the praise for all he did in this movie, and in the name of gaga i would like to have a conversation with the 99 people in the room who didnt believe in her. that being said if they ever remake this movie (again) i hope trisha paytas is the lead, she’s proved herself with the memes.

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

    i accept defeet, i guess im not a simp for Tarantino. i shall keep trying though. a lot of feet.

  • The 400 Blows

    The 400 Blows

    ★★★★★

    everything about this was perfection, every frame, the acting, the intensity, the soundtrack, the ending. 
    so hauntingly devastating but this became an instant favorite, yes i am damaged, yes it did hit where it hurts ✋🥲 
    i just wanna give antoine a good hug

  • Dead Poets Society

    Dead Poets Society

    ★★★★★

    having just finished it a moment ago, this movie depicts a few very genuine realities, from the impact of art, poetry and love can have in a person’s life, to the major change a good teacher/mentor can make as well. The last very genuine reality present in the movie, unfortunately the one we see the most in the world: toxic and performative  masculinity™️. I will never understand how (white) men have been the ones privileged with education since the beginning…

  • Midnight in Paris

    Midnight in Paris

    ★★★½

    with peace and love... the time traveling is more believable than this man who only talks about his book getting with three women. gorgeous movie though 😌

  • Good Will Hunting

    Good Will Hunting

    ★★★★★

    absolutely immaculate.

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    caucasian people dancing

  • Shrek 2

    Shrek 2

    ★★★★★

    ever since i watched this at the age of 5 i have been disappointed by every movie ive seen since 😪 nothing has even come close to the ultimate, the greatest, the true epitome of art and film. the grandiosity of the impact of this film is... a sign that there is a divine power. an after life even. shrek is my god. thank you good night.

  • Shrek

    Shrek

    ★★★★★

    yuuUUUUUHP

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★★

    greta gerwig is a master of her craft, this movie is perfect and so was every single person in this cast. specially saoirse 😌