• Mank

    Mank

    ★★★½

    Mank is honestly one of the best movies released this year and in the top 10 Netflix releases of all time.

    Gary Oldman knocks it out of the park delivering one of my favourite performances ever. Amanda Seyfried and the rest of the supporting cast are also fantastic and really add the feels of 1930’s Hollywood.

    The cinematography coupled with perfect lighting are definitely my favourite part about Mank. The black and white helps to capture the light and add an…

  • Parasite

    Parasite

    ★★★½

    It’s good... but can we all just chill the fuck out?

  • The Hunger Games: Catching Fire

    The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★½

    The best in the trilogy and +100 points for Philip Seymour Hoffman.

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★½

    Chicago 7 is the definition of Average.

    Courtroom dramas aren’t my thing, the brown and white colours of a courtroom in film make me want curl up into a ball and cry. Chicago 7 has great writing and acting, but in every other aspect it falls short. The cinematography was ‘brown and white’, the editing was nothing special, the direction was weak and meaningless, and I’m struggling to even remember the score. What sounded like a promising film ended up being another example of why I don’t like movies about law or courtrooms.

  • Stalker

    Stalker

    ★★

    Stalker is a film that demands your full attention and requires you to consume 10kg of caffeine. The pace is so incredibly slow.
    The main premise of Stalker is very interesting. The Zone is a pretty nifty idea and Andrei Tarkovsky's filmmaking is always a win.
    What could have been a simple Sci-Fi film with deep themes and interesting characters becomes an overly ambitious and boring slog of epic proportions. That last hour or so is just three bald Russian…

  • Enter the Void

    Enter the Void

    ★★★½

    ᗯOᗯ!

    Enter the Void is my first Gasper Noé film, so I came into it completely blind. 20 minutes in, and already I was entranced by the radical colors, striking POV cinematography, and the grimy city of Tokyo. With each passing scene Enter the Void becomes a surreal experience worth all its praise. The end credits roll and I'm left pondering my whole existence. Gasper Noé's style of filmmaking is vivid, loud, and flashy. However, Gasper's style consistently gets in…

  • Once Upon a Time in America

    Once Upon a Time in America

    ★★★½

    I really can't say much about Once Upon a Time in America.
    The first half is perfect and the filmmaking is top-notch, the second half drags a little but remains engaging. I thought I would like it but I just didn't connect to anything that was happening or any of the characters. A fitting send-off for Leone but not my favorite.

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★½

    Revenge of the Sith is objectively terrible. Yet still pretty cool.

    The line delivery is cringeworthy, the editing is a joke, the acting is bland and lifeless, and the pacing is all over the place. However, ROS is still kinda amazing. The film is packed full of Star Wars shit, dope planets are introduced, lightsaber fights are thrilling and epic, Yoda is badass, and the score is sensational. George Lucas fucked up hard and still managed to pull a pretty great film outta his ass.

  • The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★★★

    Why is it so dark? I know this is supposed to be a bleak and gloomy film but most of the film seems unnecessary. Every character seems to be evil in some way and it gets exhausting.
    The story is boring and lacks a real message or reason to make me care about the characters and whats happened to them. The acting is great, Robert Pattinson and Tom Holland bring their A-game with a quality supporting cast.
    The Devil All the Time is excessively dark and dull with no real message, great performances and cinematography really help this film gain a couple stars.

  • Nashville

    Nashville

    ★★★★½

    Nashville is Robert Altman's sprawling epic that follows the lives of 24 individuals and their lives in Nashville, Tennessee.

    What stood out to me the most is the great writing/acting that made me interested in the most un-interesting topics. The casual conversations and big arguments are all compelling to watch and listen to because they are written so damn well. The heart and soul of Nashville is without a doubt the music, every song that is sung reflects the situation…

  • The Empire Strikes Back

    The Empire Strikes Back

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    A New Hope is the perfect introduction to the world of Star Wars, it introduced us to beloved characters, iconic moments, and ground-breaking effects. Sequels are notoriously hit and miss, there are masterpieces such as The Godfather Part II and major failures such as Grease 2. The sequel to A New Hope was always going to be a success, but how good was it actually going to be? Well... It's safe to say that Empire Strikes Back is everything a…

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ½

    In the wise words of Roger Ebert,
    “I hated this movie. Hated, hated, hated, hated, hated this movie. Hated it. Hated every simpering stupid vacant audience-insulting moment of it"

    Boring and a waste of my time.