Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

1982
×
★★★
Edit this entry  
28
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Boy

Boy

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★
Edit this entry  
03
Stalker

Stalker

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★
Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
½
Read the review Edit this entry  
08
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
06
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

1998
×
★★★½
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lost in Paris

Lost in Paris

2016
×
★★
Edit this entry  
13
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry