hasan has logged 75 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Lake

A Lake

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Babylon

Babylon

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Read the review Edit this entry  
20
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
Read the review Edit this entry  
16
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
Read the review Edit this entry  
16
Depressive Cop

Depressive Cop

2015
×
Read the review Edit this entry  
16
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
Read the review Edit this entry  
15
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
Read the review Edit this entry  
13
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
Read the review Edit this entry  
13
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
Read the review Edit this entry  
11
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
Read the review Edit this entry  
11
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
Read the review Edit this entry  
10
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
Read the review Edit this entry  
10
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
Read the review Edit this entry  
10
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
Read the review Edit this entry  
10
The Thing

The Thing

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Paul

Paul

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry