hasan has logged 38 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Testament of Orpheus

Testament of Orpheus

1960
×
Read the review Edit this entry  
22
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Where's Firuze?

Where's Firuze?

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Man Who Surprised Everyone

The Man Who Surprised Everyone

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Atonement

Atonement

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry