hsblechman has logged 349 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cheap Detective

The Cheap Detective

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Husbands

Husbands

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Predator

Predator

1987
×
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jane Eyre

Jane Eyre

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Doom

Doom

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
That Forsyte Woman

That Forsyte Woman

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Case of the Curious Bride

The Case of the Curious Bride

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pet Sematary II

Pet Sematary II

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Penthouse

Penthouse

1933
×
Edit this entry  
09
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
It's Love I'm After

It's Love I'm After

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cradle Will Rock

Cradle Will Rock

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Venetian Affair

The Venetian Affair

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
How to Steal the World

How to Steal the World

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
One Spy Too Many

One Spy Too Many

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Love You, Alice B. Toklas!

I Love You, Alice B. Toklas!

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Barcelona

Barcelona

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Virginia City

Virginia City

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Article 99

Article 99

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
Read the review Edit this entry  
23
They Drive by Night

They Drive by Night

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry