harrison has written 102 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Prisoners

    Prisoners

    ★★★★★

    humans and growing and failing and reacting and living and truth and understanding and—

  • Little Shop of Horrors

    Little Shop of Horrors

    ★★★★★

    Christopher Guest with an unforgettable performance as “The First Customer”

  • Barbarian

    Barbarian

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    i swear to god, while justin long is essentially admitting to r*ping that girl at the club, an old white man next to me in the theater starts cackling and yelling “welcome to 2022!” …

    he really thought that man was the hero of our story

  • Barbarian

    Barbarian

    ★★★★★

    immediately one of my new cult favorites. creative shot composition, sound design, and there are so many beats in the story that scratch a perfect itch in my brain. beautifully horrid

  • House

    House

    ★★★★★

    there is every other movie ever made, and then there is house (1977). shit rocked. the kind of art that makes you say to yourself, “wtf, you can do that?!?!?!” every 30 seconds

  • Scream

    Scream

    ★★★★★

    your mother was no Sharon Stone, hmmmmm? 🙂

    it’s simply the best, folks

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★★★

    took me 24 years to finally watch this movie 👍 it was probably the coolest thing i’ve ever seen. i wonder if the Wachowskis knew they were making the coolest thing ever — as they were making it

  • Die Hard

    Die Hard

    ★★★★★

    we as a society, cannot overstate how funny the “big johnson and little johnson” gag is. a top tier piece of #DudesRockCinema

  • Eighth Grade

    Eighth Grade

    ★★★★★

    Like I’ll be nervous even when there’s nothing to be nervous about really. Like...it’s sort of like when you wait in line for a roller coaster and you have that nervous stomach, like I feel like that all the time, like every day, and I don’t ever get that feeling you get after you ride the roller coaster when you feel better. It’s just like I’m waiting in the line all the time. And I try really hard not feel like that but, I don’t know, I just can’t.

    😔✊

  • Nathan for You: Finding Frances

    Nathan for You: Finding Frances

    ★★★★★

    I would love to hear the age progressionist on a podcast episode where he just lists every strange theory that he believes to be fact. I’ve never heard anyone more sure of anything than him describing how we’ll all be living in space very soon

  • Kill Bill: Vol. 2

    Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★★

    going to grow out my goatee, say mean things, and swipe the goatee away in a dismissive manner…in honor of the king ❤️‍🔥

    ᴛʜɪꜱ ʀᴇᴠɪᴇᴡ ᴡᴀꜱ ᴍᴀᴅᴇ ʙʏ ᴛʜᴇ ᴘᴀɪ ᴍᴇɪ ꜰᴀɴ ᴄʟᴜʙ™️

  • Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

    watching/listening to this again as I work and realized something that might be very obvious to everyone else: when the white woman is talking about her mom, the instagram aspect ratio changes bc it’s no longer the perfect, fake, persona that she’s trying to portray on instagram. it’s fully wide bc it’s real life and actually authentic. cool!