harrison has written 94 reviews for films rated ★★★ .

  • Babylon

    Babylon

    ★★★

    + about a dozen scenes that genuinely made me smile from ear to ear from a technical standpoint
    + robbie is electric
    + pitt is funny and deeply sad
    + li jun li is an absolute showstopper
    + the boogie nights-esque scene with a certain spiderperson made me shit my pants
    + the amount of work that went into the party scenes, the war movie scene, etc is very clear. from a production standpoint…it’s just jaw-dropping

    - the 3 hour…

  • Violent Night

    Violent Night

    ★★★

    sat down in the theater for this movie, expecting nobody else to be in there. two guys around my age come in, sit down right in front of me, and one turns around and says, “hey .. you ready for some seasons beatings?” i felt like i was in a dream.

    this wasn’t great or anything but i had a good enough time 👍 a few jokes that made me and the other 2 guys laugh out loud, there were…

  • This Place Rules

    This Place Rules

    ★★★

    i think on its own, the collection of footage is worthy of a positive review. between the influencer boxing match, the Q family (i feel so bad for those kids, man), the white liberal feminist that can’t wait for trump to get raped in prison, alex jones being somewhat self aware, the guy at the end with the big reveal, and so on, there’s stuff in here that could’ve made for a very important documentary.

    ultimately, he kinda loses me…

  • The Whale

    The Whale

    ★★★

    while it is pretty ridiculous and ham-fisted (no pun intended), it’s not quite the caricature that i’ve seen people make it out to be. am i crazy to think that Charlie’s day-to-day existence feels relatively on brand for what it should be??? especially at this point in the timeline of his life???

    i’ve seen people say that he looks gross and that the movie is making his body out to be a spectacle…but what are they supposed to do with…

  • Lyle, Lyle, Crocodile

    Lyle, Lyle, Crocodile

    ★★★

    the screenplay is incoherent, the movie is horribly acted by everyone except Bardem, it’s far too long and yet nothing happens the entire time … i really enjoyed myself. go lyle 👍

  • See How They Run

    See How They Run

    ★★★

    it’s a shame that the only reason i know this exists is because i went to my theater, saw this was playing, and decided to take a chance. it was cute and fun! a bit plain and forgettable, but i had a good enough time

  • Pearl

    Pearl

    ★★★

    a major lack of Kid Cudi hanging dong in this one, i’m afraid

  • Do Revenge

    Do Revenge

    ★★★

    pretty all over the place, but fun. sophie turner absolutely steals the show with her 5 min of screen-time. an icon

  • Emily the Criminal

    Emily the Criminal

    ★★★

    alexa, play “I Love You Aubrey Plaza” by Eli Josef 🎵 🎶 🎵 

    Aubrey is great here but everything else is very by-the-numbers. enjoyed it but will probably never really think about it again 🤝

  • Elvis

    Elvis

    ★★★

    it succeeds in its maximalism and feels excruciatingly long and trite when it’s not going crazy. austin butler is good, the musical numbers are solid (the closer is great), but when there’s not a 3-way split screen or a ridiculous montage, i had a hard time caring too much

  • Thor: Love and Thunder

    Thor: Love and Thunder

    ★★★

    extremely baffled rn. there’s a lot here that i genuinely loved! the stuff with thor and jane, the concept of thor being a father figure to the asgardian children, all the weird shit that christian bale was doing — i was completely there for it! ……..but why did the first half of the movie feel like those bad parody movies from the mid 2000’s. and i don’t mean the first 3 scary movies. those are fun. i mean like, “Epic…

  • The Black Phone

    The Black Phone

    ★★★

    it was okay <3 the story leaves a lot to be desired — it introduces a few interesting concepts but barely scratches the surface on them. a lot of the child actors are pretty bad (Gwenny was good!). very few actual horror moments besides a couple of cheap jumpscares but was relatively entertained regardless. Ethan Hawke bod sitting in chair 🫣🫡😮‍💨