harrison has written 109 reviews for films rated ★★★½ .

  • Zola

    Zola

    ★★★½

    perfectly enjoyable! less than 90 minutes, the 16mm is gorgeous, and cousin greg is in it too. with that being said…and i hate to sound like the most annoying person you know…but the twitter thread was better than the movie

  • Super Dark Times

    Super Dark Times

    ★★★½

    We Need To Talk About The Perks Of Being A Wallflower

  • Spider-Man 3

    Spider-Man 3

    ★★★½

    batshit insane movie. they don’t make ‘em as cringe (in a positive way) as this anymore. also: let it be known that Marko first waking up as Sandman and struggling to hold the locket is one of the best comic-book movie sequences of all time

  • Klaus

    Klaus

    ★★★½

    jk simmons really put his whole klussy into this. truly one of the best voices in hollywood

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★½

    i liked everything here but didn’t quite love any of it. i feel like the “style over substance” argument hits even harder when it’s an anthology 🤷‍♂️

  • Pee-wee's Big Adventure

    Pee-wee's Big Adventure

    ★★★½

    on one hand, Pee-wee was very annoying……on the other hand, there were a ton of truly bizarre gags that made me laugh out loud. also, i am terrified in what goes on in the mind of danny elfman. there’s no way that he knows peace.

  • Dune

    Dune

    ★★★½

    pretty good! i’ve seen so many people talking about how the original is too confusing — and i don’t think that’s a problem whatsoever here. everything is straightforward. the only issue is that there’s *so* much world building, that it doesn’t give us much time for an actual movie. on the plus side: it’s ridiculously gorgeous and the casting is just about perfect, but it was odd walking out of this feeling like i just watched 2.5 hours of prologue.

  • The Rocky Horror Picture Show

    The Rocky Horror Picture Show

    ★★★½

    there is so much movie packed into this movie. idk how it took me this long to see it, and the unreal expectations of everyone saying “omg you HAVENT SEEN ROCKY HORROR???” probably played a role in me being a little let down, but Tim Curry was obviously amazing, there were a few good songs, and the choreography/costumes were fun. as a movie, it’s pretty messy and incoherent but i guess that’s part of the charm, too. perhaps i’ll fall in love w it upon future viewings!

  • Freaky

    Freaky

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    the only negative thing about loving Succession is seeing any of the actors in anything outside of Succession and being like, “wow! Connor Roy just got split in half!”

  • Happy Death Day

    Happy Death Day

    ★★★½

    one of my many, horror/comedy, comfort movies. go babies!

  • Possessor

    Possessor

    ★★★½

    went hard tbh. great performances, the concept is special, and I’m a hoe for some synths. here comes the dread 😁👍

  • Freaky

    Freaky

    ★★★½

    could’ve fleshed out the emotional stuff a bit more but the kills were fun and the acting was pretty good! especially from the two leads