harrison has written 60 reviews for films rated ★★½ .

  • Men

    Men

    ★★½

    kind of lame, imo 💔. i’m glad they really went for it with the gnarly body horror, because if they didn’t … this didn’t have much going for it. it feels rare that i call a movie too short but it seems like they skipped the second act entirely. disappointed

  • Don't Breathe 2

    Don't Breathe 2

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    are we forgetting that the hero of this movie was trying to artificially inseminate a teenage girl that he kidnapped in the previous film?

  • Windfall

    Windfall

    ★★½

    big fan of both Segel and Plemons but was completely indifferent to this. it just kinda meanders along — sorta being funny, sorta having a message, sorta being nerve wracking, etc.

  • Fresh

    Fresh

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    feels like this could’ve been something special but it just…wasn’t.

    - love the 30 min title card drop
    - i wish those first 30 min didn’t have anything remotely creepy at all (like the guy in the alleyway), like it seemed like a 100% romcom or something, and THEN turns into what it really is. that would’ve been cool as hell
    - i don’t think this works when you don’t buy into sebastian stan being a demented, sicko villain of…

  • Death on the Nile

    Death on the Nile

    ★★½

    i shit you not, armie hammer’s character gets introduced by groping his fiancée and sucking on her neck.

    (pretty indifferent about the movie as a whole btw)

  • Aziz Ansari: Nightclub Comedian

    Aziz Ansari: Nightclub Comedian

    ★★½

    didn’t find any of the jokes to be funny, i thought a couple of the takes were kinda interesting, and it was only a half hour long. bright side was that it’s only a half hour long so 🤷‍♂️ why not

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

    Rudolph the Red-Nosed Reindeer

    ★★½

    gay elf dentist son or red nose reindeer thot daughter?


    also: fuck santa, fuck donner, etc etc

  • Child's Play

    Child's Play

    ★★½

    this wasn’t good but at least the song Chucky sings over the credits slapped

  • Britney vs. Spears

    Britney vs. Spears

    ★★½

    absolutely how is the paparazzi allowed to be a thing

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★★½

    i cannot fathom what they were going for here lmfao.

    michael’s mask looks amazing, the shot of him coming out of the fire (the movie’s letterboxd background thingy) is STUNNINGGGGG, and the kills are absolutely fucking brutal. those aspects rock.

    what does NOT rock, is this very bizarre narrative that they went for. it almost feels like you watched the worst episode of Black Mirror and you’re sitting there wondering what the writers are even complaining about. ALSO — when…

  • Happy Death Day 2U

    Happy Death Day 2U

    ★★½

    lemme get uhhhhhhhhh muddled, convoluted, lore-heavy sequel, to a very fun, playful movie

  • Unhinged

    Unhinged

    ★★½

    a hall-of-fame inductee into the “why didn’t this character just do this instead of this” canon. short and relatively entertaining tho!