Sort by

hplovecrafty has logged 222 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
½
Edit this entry  
28
Fifty Shades Freed

Fifty Shades Freed

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Host

The Host

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wounds

Wounds

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
High Life

High Life

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
16
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Satan

Satan

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hook

Hook

1991
×
Read the review Edit this entry  
12
Peter Pan

Peter Pan

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
Hazbin Hotel

Hazbin Hotel

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Edit this entry  
24
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Edit this entry  
18
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
16
After

After

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry