• Paris Is Burning

    ★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★½

  • Dead Poets Society

    ★★★★½

  • Do the Right Thing

    ★★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★

  • Maurice

    ★★★★½

  • Dirty Dancing

    ★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★★½

  • Stand by Me

    ★★★★★

  • She's Gotta Have It

    ★★★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★★

  • Sixteen Candles

    ★★★

  • Airplane!

    ★★★★

  • Kramer vs. Kramer

    ★★½

  • Grease

    ★★★

  • Suspiria

    ★★★

  • Insiang

    ★★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★

  • Manila in the Claws of Light

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • Black Panthers

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • The Graduate

    ★★★

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★★½

  • Persona

    ★★★★½

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★½

  • West Side Story

    ★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★½

  • Psycho

    ★★★★½

  • The Apartment

    ★★★★½

  • Vertigo

    ★★★★

  • Sabrina

    ★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★½

  • Brief Encounter

    ★★★★

  • Sallie Gardner at a Gallop

  • Heatwave

    ★★★★