• Happiest Season

    ★★★½

  • Fan Girl

    ★★★

  • You Animal! The Nimfa Dimaano Story

    ★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • I Told Sunset About You

    ★★★★½

  • Shithouse

    ★★★★½

  • BLACKPINK: Light Up the Sky

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • Little Fish

    ★★★★

  • The Boys in the Band

    ★★★

  • Mangrove

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • We Are Who We Are

    ★★★½

  • I Care a Lot

    ★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Ammonite

    ★★

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • Unpregnant

    ★★★★

  • The Broken Hearts Gallery

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★★

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • I May Destroy You

    ★★★★½

  • The Yalta Conference Online

  • New York New York

    ★★★★

  • Becoming

    ★★★½

  • Hollywood

    ★★★★

  • Normal People

    ★★★★½

  • A Smaller World

    ★★★★

  • Tigertail

    ★★★

  • Waiting

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★★

  • Your Name Engraved Herein

    ★★★½

  • Onward

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • On Vodka, Beers, and Regrets

    ★½

  • The Father

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Zola

    ★★★½

  • Black Bear

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • Kajillionaire

    ★★★

  • Boys State

    ★★★★

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★½

  • Miss Americana

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Kalel, 15

    ★★★★

  • Aswang

    ★★★½

  • Metamorphosis

    ★★★

  • Frozen II

    ★★★½

  • Isa Pa, with Feelings

    ★★★½

  • The Girl and the Gun

    ★★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★★

  • Bad Education

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Dolemite Is My Name

    ★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★★½

  • The King

    ★★★½

  • The Two Popes

    ★★★★