Sort by

abby has logged 304 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Prom

The Prom

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Edit this entry  
24
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
Edit this entry  
23
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Edit this entry  
16
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mariah Carey's Magical Christmas Special

Mariah Carey's Magical Christmas Special

2020
×
Edit this entry  
11
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Ulysse

Ulysse

1983
×
★★★★
Edit this entry  
04
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Edit this entry  
03
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Holidate

Holidate

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Piercing

Piercing

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Edit this entry  
26
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
Edit this entry  
23
Underwater

Underwater

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Far from Vietnam

Far from Vietnam

1967
×
Edit this entry  
18
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
After We Collided

After We Collided

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Two Night Stand

Two Night Stand

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry