abby has logged 316 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Sisterhood of the Traveling Pants

The Sisterhood of the Traveling Pants

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wonder

Wonder

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tweet

Tweet

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Landline

Landline

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2004
×
Read the review Edit this entry  
04
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
Tragedy Girls

Tragedy Girls

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Brad's Status

Brad's Status

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hush

Hush

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry