Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tremors

Tremors

1990
×
Edit this entry  
13
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Grey

The Grey

2011
×
Edit this entry  
06
Bliss

Bliss

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lake Placid

Lake Placid

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Back-Up Plan

The Back-Up Plan

2010
×
Edit this entry  
30
The Northman

The Northman

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Alligator

Alligator

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Piranha

Piranha

1978
×
★★★
Edit this entry  
19
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
Edit this entry  
17
X

X

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
Triangle

Triangle

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Open Water

Open Water

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Runner

The Runner

2015
×
★½
Edit this entry  
26
Arsenal

Arsenal

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Outcast

Outcast

2014
×
Read the review Edit this entry  
24
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
.TV

.TV

2017
×
Edit this entry  
20
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
Edit this entry  
19
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Racing with the Moon

Racing with the Moon

1984
×
Read the review Edit this entry  
15
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
Edit this entry  
14
maɬni – towards the ocean, towards the shore

maɬni – towards the ocean, towards the shore

2020
×
Edit this entry  
11
Fresh

Fresh

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
4 Waters- Deep Implicancy

4 Waters- Deep Implicancy

2019
×
Edit this entry  
05
Acoustic Ocean

Acoustic Ocean

2018
×
Edit this entry  
03
Click

Click

2006
×
Read the review Edit this entry  
01
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★
Edit this entry  
28
Jiu Jitsu

Jiu Jitsu

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Silent World

The Silent World

1956
×
Edit this entry  
27
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★
Edit this entry  
27
The Octopus

The Octopus

1927
×
Edit this entry  
26
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Marry Me

Marry Me

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
Read the review Edit this entry