Highest rated films

  • The Dig

    ★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • Three Colors: Red

    ★★★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★★

  • All About Eve

    ★★★★★

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • Night and Fog

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 120 Films watched
  • 24 Average per month
  • 6 Average per week

Milestones

First Film

Some Like It Hot

Jan 2

Last Film

Once Upon a Time… in Hollywood

May 14

Genres, countries & languages

Drama
74 films
Comedy
36 films
Romance
36 films
Thriller
24 films
Crime
21 films
Mystery
14 films
Fantasy
13 films
Horror
11 films
Action
10 films
Animation
9 films
USA
77 films
UK
30 films
France
17 films
Sweden
4 films
Italy
4 films
Canada
4 films
Germany
4 films
Spain
4 films
China
3 films
Denmark
3 films
English
102 films
French
27 films
German
15 films
Spanish
13 films
Italian
6 films
Danish
3 films
Latin
3 films
Cantonese
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★
★★★★★

Ratings spread

Watched 97 Added 233

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Alisa’s most liked review

Made You Look: A True Story About Fake Art

★★★

If I was to watch a documentary about a member of the Hammer family this year, I really thought it would be about Armie Hammer and his anthropophagous tendencies.

But no, instead it concerns 80 million dollars worth of art fraud and a bunch of angry, rich New Yorkers. Shallow but very entertaining,

More reviews

Alisa’s most liked list

Ranking movies I’ve seen in 2021

Not including rewatches, shorts, tv-series and other things that I’ve logged but not rated

More lists

Highs and lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Yesterday
Average weighted rating:

2.9

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Best Man
Average weighted rating:

3.6

Films Alisa watched in 2021

  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Twin Peaks
  • Broadcast News
  • The Cabin in the Woods
  • Four Weddings and a Funeral
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Little Women
  • Rocky
  • Ex Machina
  • Emma.
  • The Nice Guys
  • The Lighthouse
  • Black Mirror: Be Right Back
  • Antoine and Colette
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • The Green Ray
  • Un Chien Andalou
  • Black Panthers
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Bronson
  • Howards End
  • The Hateful Eight
  • All Things Fair
  • L.A. Confidential
  • Love and Monsters
  • Split
  • North by Northwest
  • The Art of Self-Defense
  • Moonlight
  • Save Ralph
  • Thin Watermelon
  • Isle of Flowers
  • Toy Story
  • Stand by Me
  • High Fidelity
  • Moonstruck
  • The Royal Tenenbaums
  • Gosford Park
  • Jesus Christ Superstar
  • Steve Jobs
  • Alien
  • To Kill a Mockingbird
  • For the Birds
  • Paperman
  • Notorious
  • Stardust
  • The King of Comedy
  • Everything Will Be OK
  • Midnight in Paris
  • In the Mood for Love
  • Swiss Army Man
  • Kill Your Darlings
  • Synecdoche, New York
  • Taxi Driver
  • Wings of Desire
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • When Harry Met Sally...
  • Edge of Tomorrow
  • The Trial of the Chicago 7
  • Prisoners
  • Dead Poets Society
  • How to Steal a Million
  • Made You Look: A True Story About Fake Art
  • Palm Springs
  • Three Colors: Red
  • A Hard Day's Night
  • Yesterday
  • Hotel Chevalier
  • Meshes of the Afternoon
  • All About Eve
  • Brief Encounter
  • The Apartment
  • Three Colors: White
  • Wild Strawberries
  • Fantastic Mr. Fox
  • The Others
  • Annie Hall
  • Three Colors: Blue
  • Pusher
  • Daisies
  • The 400 Blows
  • The Philadelphia Story
  • The Shop Around the Corner
  • Mikey and Nicky
  • Best Man
  • Shallow Grave
  • The Witch
  • The Dig
  • Shoplifters
  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
  • Suspiria
  • Shame
  • Ali: Fear Eats the Soul
  • Infernal Affairs
  • Fargo
  • Get Out
  • Rope
  • Stop Making Sense
  • Coin Operated
  • A Separation
  • Before Midnight
  • Before Sunset
  • Dracula
  • A Man Escaped
  • Home Movie: The Princess Bride
  • Wolfwalkers
  • Night and Fog
  • The Red Shoes
  • Moon
  • Black Narcissus
  • O Brother, Where Art Thou?
  • If Anything Happens I Love You
  • A Royal Affair
  • We Need to Talk About Kevin
  • There Will Be Blood
  • Us
  • A Serious Man
  • 1917
  • Some Like It Hot

World map

Highly rated films Alisa is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more