Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • Adaptation.

    ★★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • M

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 189 Films watched
  • 15.8 Average per month
  • 3.6 Average per week

Milestones

First Film

Charade

Jan 2

Last Film

It's a Wonderful Life

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
129 films
Comedy
72 films
Romance
53 films
Thriller
34 films
Crime
30 films
Fantasy
21 films
Adventure
20 films
Action
19 films
Family
17 films
Mystery
17 films
USA
113 films
UK
37 films
France
30 films
Japan
10 films
Germany
10 films
Italy
6 films
Sweden
5 films
Ireland
4 films
USSR
4 films
Australia
4 films
English
148 films
French
28 films
Spanish
19 films
German
17 films
Japanese
13 films
Italian
11 films
Russian
7 films
Polish
3 films
Korean
3 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 145 Added 354

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Alisa’s most liked review

365 Days

Embarrassing to even log this. Possibly the worst thing I’ve seen in my entire life. Don’t watch this even if it’s two am and your friends are forcing you to.

More reviews

Alisa’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

365 Days
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

From All of Us to All of You
Average weighted rating:

3.7

Films Alisa watched in 2020

  • It's a Wonderful Life
  • His Girl Friday
  • Jules and Jim
  • The Polar Express
  • From All of Us to All of You
  • Heathers
  • Aguirre, the Wrath of God
  • Matilda
  • The Young Girls of Rochefort
  • In the Loop
  • The Way He Looks
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Submarine
  • Moonrise Kingdom
  • Almost Famous
  • City Lights
  • Hiroshima Mon Amour
  • The Trip
  • Strangers on a Train
  • Vivre Sa Vie
  • Paris Is Burning
  • The King's Speech
  • WHAT DID JACK DO?
  • Black Mirror: The Entire History of You
  • Black Mirror: Fifteen Million Merits
  • Black Mirror: The National Anthem
  • Love Songs
  • Eighth Grade
  • My Man Godfrey
  • Love Story
  • Charlie's Angels
  • The Queen's Gambit
  • Muriel's Wedding
  • Boyz n the Hood
  • Enola Holmes
  • Drive
  • Sliding Doors
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Arrival
  • Back to the Future
  • Knives Out
  • The Matrix
  • And Then We Danced
  • The Age of Innocence
  • The Fugitive
  • The Invention of Lying
  • Girl, Interrupted
  • Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend
  • Before Sunrise
  • Mad Max: Fury Road
  • Paris, Texas
  • Normal People
  • Children of Men
  • Wind River
  • Unforgiven
  • Hair Love
  • The Kissing Booth 2
  • The Wrong Missy
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Pan's Labyrinth
  • The Little Prince
  • Secrets & Lies
  • Training Day
  • Bicycle Thieves
  • Chef
  • Mean Streets
  • Primal Fear
  • The General
  • Lost in Translation
  • Ferris Bueller's Day Off
  • The 40 Year Old Virgin
  • La Haine
  • The Big Lebowski
  • Parasite
  • The World's End
  • Full Metal Jacket
  • M
  • Le Bonheur
  • Velvet Buzzsaw
  • Still Alice
  • Two Days, One Night
  • House on Haunted Hill
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • The Lunchbox
  • South Park: Bigger, Longer & Uncut
  • Anima
  • Paddleton
  • The Way Way Back
  • Fish Tank
  • The Remains of the Day
  • Sicario
  • Cléo from 5 to 7
  • Tomboy
  • Good Bye Lenin!
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Mamma Mia!
  • Testament of Youth
  • 365 Days
  • The Handmaiden
  • Pride
  • Carol
  • The Color of Pomegranates
  • Dazed and Confused
  • Little Women
  • Open Your Eyes
  • Superbad
  • An Education
  • Twelve Monkeys
  • Headhunters
  • The Cranes Are Flying
  • Paddington 2
  • Northanger Abbey
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Red Balloon
  • Pi
  • The Neighbors' Window
  • Ernest & Celestine
  • Collateral
  • She's Gotta Have It
  • Mission: Impossible
  • Boys
  • BlacKkKlansman
  • Boy
  • Lawrence of Arabia
  • American Beauty
  • Midsommar
  • Brick
  • My Life as a Zucchini
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • Divines
  • Mustang
  • Love Wedding Repeat
  • Funny Girl
  • The Circle
  • Cold War
  • Princess Mononoke
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • Spirited Away
  • Doubt
  • All That Heaven Allows
  • Nightcrawler
  • No Country for Old Men
  • Life Is Beautiful
  • The Seventh Seal
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Memento
  • The Squid and the Whale
  • Hot Rod
  • Her
  • Searching
  • The Favourite
  • Booksmart
  • Heartstone
  • Nowhere Boy
  • Big Fish
  • Jackie Brown
  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels
  • Adaptation.
  • Shazam!
  • Spirit: Stallion of the Cimarron
  • In Bruges
  • Sonic the Hedgehog
  • Punch-Drunk Love
  • Stalker
  • What If
  • The Artist
  • To All the Boys: P.S. I Still Love You
  • Kramer vs. Kramer
  • Castle in the Sky
  • Kiki's Delivery Service
  • Just Like Heaven
  • The Invisible Guest
  • My Neighbor Totoro
  • Notes on a Scandal
  • Uncut Gems
  • 20th Century Women
  • The Diamond Arm
  • The Bourne Identity
  • Blade Runner
  • Jojo Rabbit
  • Cats
  • The Hunt
  • Fitzcarraldo
  • God's Own Country
  • Miss Stevens
  • Life of Brian
  • First Reformed
  • Elevator to the Gallows
  • Charade

World map

Highly rated films Alisa is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Black Is King
  • Minari
  • Soul
  • Quo Vadis, Aida?
  • Mangrove

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more