• I, Tonya

    I, Tonya

    ★★★½

    This was a really entertaining and watchable movie! Margot Robbie is absolutely exceptional as Tonya Harding, she puts everything she has into her performance and it shows! The supporting cast were also really solid.

    I thought the pacing seemed a bit off, the whole movie was basically just montage after montage which got quite tiring after a while. The soundtrack became distracting rather than helpful, I don’t need to hear “Spirit in the sky” and “Barracuda” in every single movie…

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★★

    Someone you have to let in
    Someone whose feelings you spare
    Someone who, like it or not
    Will want you to share a little, a lot of being alive
    Make me alive, make me confused
    Mock me with praise, let me be used
    Vary my days, but alone is alone, not alive...

    This was the 1000th film I’ve marked as watched on Letterboxd and I can't think of a more deserving film.

    This film excelled in keeping the main story…

  • Joker

    Joker

    ★★★

    I know I saw this movie later than literally everyone else, and other people’s reviews undoubtedly affected my perception of this movie. But I feel like I neither liked or disliked this movie for the same reasons as everyone else.

    I didn’t dislike it because of its “derivative nature” but I didn’t like it because of “the originality it brings to the comic book genre”. I didn’t dislike it because of its “problematic support of incels” nor did I like…

  • Once Upon a Time in the West

    Once Upon a Time in the West

    ★★★★★

    This is the first true western that I’ve ever seen. I’ll admit that I’ve never been all that interested in exploring the genre, it just really did not seem like my thing. But today, on a whim, I decided to watch the Sergio Leone classic Once upon a time in the West. And boy have I been missing out! 

    Although the pacing was a bit slow at first and it felt strange to see Henry Fonda being the bad guy,…

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

    I’m finding it really difficult to put into words how I feel about this movie. Sure, there are several things I can point out and say that I like. The acting, especially Keaton and Norton (I wish we would have seen more of him in this film) is incredible. The score which literally drums up the tension.  And the biggest and most noteworthy thing; the cinematography and the feature-length continuous shot (perfectly fitting and powerful). 

    But my overall impression? I…

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★★½

    I mean... it was always obvious that this was going to be absolutely amazing. It is a 3 and a half hour Scorsese mob flick, based on historical events with De Niro, Pacino, Pesci!!! 

    What I especially loved about this film is that it said everything it set out to say. We got to see the whole mob life from beginning to end, with every single aspect. What I feel really sets it apart from other movies in this genre,…

  • Léon: The Professional

    Léon: The Professional

    ★★★½

    It is truly a shame that it took me this long to see this film. It has been at the top of my watchlist for several years now, just begging me to sit down and watch it. And finally, now I have.

    What can I really say about this movie that has not already been said?

    The good parts are obvious; the incredible style and gorgeous shots in this film (especially the long shot of Matilda and Leon walking into…

  • Saving Private Ryan

    Saving Private Ryan

    ★★★★½

    This is a near perfect war film. The action is realistic, shocking and gory. The characters are exceptionally well-acted and the dialogue between them realistic and . There were some absolutely gorgeous shots in this, amazing editing. What is there really to say about this iconic movie. This is Spielberg's masterclass, using everything to the best of his ability. The movie perfectly balances the cinematic image and the historical realism.

    So why the half star deduction? Well, a few scenes…

  • Molly's Game

    Molly's Game

    ★★★½

    Okay sure I can see that this movie is flawed, I basically didn’t like the entire subplot about skiing and Mollys relationship with her father. It felt forced and cliched. The movie also could have benefitted from being a little shorter, having some tighter editing. 

    But it is still Aaron Sorkin dialogue!! Sorry not sorry but it is so incredibly pleasant to my ears. Especially when it is given to you by Jessica Chastain and Idris Elba. God I could…

  • The King

    The King

    ★★★

    I really thought this movie was beautiful, just great visuals all around (and yes that includes Timmy, Robert and Lily-Rose). Timothee did a great job as the lead even though I felt he was a little miscast. I liked most of the supporting cast as well as the score.

    But my god was this movie long, just very tedious and doing all the stereotypical mistakes that period pieces do. Most of the actual action scenes, where important characters met or some intrigue was happening, were really quite good. It’s just that basically everything else was only good as background material.

  • Walk the Line

    Walk the Line

    ★★★½

    Joaquin and Reese are absolutely gorgeous in this film, their performances seemed so natural and perfectly fitting, I truly believed them and their emotions. Especially Joaquin, who is just unbelievable, a master of his craft.

    But honestly, I thought this film was a pleasant watch and definitely worth seeing for the brilliant actors but it followed all the typical tropes of a biopic. Even though I knew nothing about Johnny Cash, I felt that I could predict everything that happened.…

  • Dirty Dancing

    Dirty Dancing

    ★★★

    It is nice, with charming actors and a memorable soundtrack but nothing special