• Emma.

    Emma.

    ★★★★

    Maybe this is more of a 3.5 star film with its simple pleasantries and unimaginative retelling of the beloved Austen story. But I just can’t help but love the sugary sweet vibe and the simply divine aesthetics.

    Anya Taylor (is a) Joy and I really appreciate how funny this was, a quality that’s sorely lacking from most period dramas. Solid supporting cast, just generally a really inoffensive, fun and beautiful watch. 

    I am of course biased as I do love this genre.

  • The Nice Guys

    The Nice Guys

    ★★★★

    Incredibly funny, like genuinely really funny but still manages to maintain a consistent noir-tone.
    Russell Crowe and Ryan Gosling have not only great chemistry together, but they both actually deliver some of their best performances ever in this.

    Fast paced, amazing action, unexpected slapstick and a sleazy 70’s feel. Runs out of steam at the very end but definitely has a high rewatchability factor, despite relying on mystery.

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★★

    Yep. Perfect film. A result of everyone doing their best and everything being executed flawlessly.
    Maybe the most beautiful cinematography, the most batshit crazy scenes, the most specific, unmatchable mood, the most accurate casting. 

    Why can’t everything be this unique, specific and overwhelming!

  • Antoine and Colette

    Antoine and Colette

    ★★★½

    Short and sweet, this serves as a good update into Antoine’s life, and I’m certainly happy that he’s doing much better (apart from his girl troubles of course).

    Pretty inconsequential but also really charming!

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

    How the hell did every single actor in this manage to deliver a 10/10 performance!? Not one misstep, not a single line of dialogue delivered poorly. 

    Of course this was incredible, it’s a classic, it’s emotional, it has its fist pumping moments. What more could you want really? And Chief rules.

  • The Green Ray

    The Green Ray

    ★★★★½

    I can’t even begin to describe how refreshing it was to watch this. While there’s nothing really new here to be found, I have never felt so invigorated as I did after finishing this. 

    Sure, the main character, Delphine, annoyed me constantly with her emotional disposition and seemingly pointless problems. But then I realised that my annoyance was merely a product of self-recognition. The traits within her that I hated are the ones I dislike about myself. That was a revelation…

  • Un Chien Andalou

    Un Chien Andalou

    This feels like standing on top of a very high mountain, where the thin air makes you dizzy, the altitude jumpstarts your adrenaline and the view leaves you in awe.

  • Black Panthers

    Black Panthers

    Agnes Varda sits back, listens and lets the subjects and the subject matter speak for itself.
    Powerful, effective and illuminating (although of course unsurprising), this short documentary should be required viewing.

  • The Good, the Bad and the Ugly

    The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★½

    The 4 main characters: The Good, The Bad, The Ugly and Ennio Morricone’s legendary score.

  • Bronson

    Bronson

    ★★★★

    Utterly original, with clever, exciting editing and terrific musical moments, even without Tom Hardy’s performance this would have been an interesting watch. 

    But add one of the top 5 greatest performances of the 21st century, and you’ve got yourself a damn good film. Short, fastpaced, a bit messy and batshit crazy, this is a wild ride from beginning to end and a perfect vehicle for Hardy.

  • Howards End

    Howards End

    ★★★

    Dreadfully dull story but the incredible performances by these powerhouse British actors, the gorgeous production design and costuming does make it an enjoyable watch.

  • The Hateful Eight

    The Hateful Eight

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This film contained everything that I love about Quentin Tarantino but also everything that I hate, some of his worst tendencies. Dividing the story into chapters really showcase the highs and lows for me, and while the highs are exceptionally high, they never quite make up for the lows.

    It sounds perfect on paper, a western-style revenge fantasy with Agatha Christie twists, absolutely gorgeous cinematography and Ennio Morricone (!) creating the beautiful score. Stylistically, it’s probably the best looking and…