Alisa has written 44 reviews for films during 2019.

  • The Two Popes

    The Two Popes

    ★★★½

    This is a movie that rests entirely upon the shoulders of the two lead performances by Anthony Hopkins and Jonathan Pryce. If those performances had been anything but perfect, this wouldn’t have  worked. But don’t worry, they’re perfect. Of course they are.

    Just watching these actors sit and talk to each other and still be utterly entertained is proof of their quality as well as the quality of the script. The problems are found elsewhere, in the weird editing and…

  • The Star Wars Holiday Special

    The Star Wars Holiday Special

    I heard how awful this was but I didn’t expect to realise the awfulness after the first five minutes of mind-numbing Wookie noises.

  • Into the Wild

    Into the Wild

    ★★★½

    Beautiful movie, with lovely cinematography and great performances from Emile Hirsch as the lead as well as the supporting cast (especially Catherine Keener). I really loved the start of this, with the narration transforming into pieces of a letter against the backdrop of the cold and gorgeous Alaskan wilderness.

    At times this felt more like a documentary or art-piece than anything else. The pacing was a bit off, it could definitely have been shorter, and there didn’t seem to be a clear narrative.

    It was still very enjoyable and somehow inspiring, even though I kind of loathed Chris (or Alexander Supertramp) and his motives.

  • Shutter Island

    Shutter Island

    ★★★★

    I wish they had given Mark Ruffalo more to do than just say “you okay boss?” to Leo’s character every two seconds. 

    But yeah, this movie was great!

  • Ghostbusters

    Ghostbusters

    ★★★

    Please don’t shoot me! I swear I’m not trying to be edgy or anything but I just really don’t get what the big deal is with this movie! It’s considered to be a comedy classic, is a mainstay in popular culture, has been parodied countless times and is praised by most people.

    I can admit that the theme song is legitimately awesome. The cast consists of actors I like, especially Rick Moranis and some one liners were pretty funny. 

    But…

  • Phantom Thread

    Phantom Thread

    ★★★★

    This movie was so incredibly beautiful, but more than that it was so pleasing and satisfying. The costumes are understandably gorgeous, but so is the score, the cinematography, the editing, the everything. This is what makes the film so effective when all of this ASMR-like goodness is juxtaposed with the toxic and troubled central plot and relationship between Reynolds and Alma.

    Reynolds is played by the acting giant Daniel Day Lewis in what is assumed to be his final role…

  • The Young Offenders

    The Young Offenders

    ★★★★

    This movie has a character trying (and failing miserably) to recreate the restaurant scene from Heat (1995), another character reciting all the different ways he likes to eat chicken and both of these characters producing the longest line of coke put to film.

    If this isn’t enough to make you watch this movie and love it, I don’t know what will.

  • I Lost My Body

    I Lost My Body

    ★★★½

    Wow “I want to hold your hand” really takes on a new meaning here doesn’t it?

    Beautifully animated with some interesting symbolism and a gorgeous score. Netflix is really impressing me lately. This was a really pleasant thing to watch and I definitely want to watch some more movies in this style.

    I guess the only thing that didn’t really work was the actual story. I didn’t connect to it, it fell a bit flat to me and the boy…

  • That's My Boy

    That's My Boy

    Fuuck this movie is bad... I only laughed once, at the end, and I’m pretty sure that was more of a hysterical sob of relief than anything else.

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★

    I’m slowly working my way through Baumbach after watching Marriage Story and this was next in my watchlist. I watched this with my dad which was kind of uncomfortable. I don’t know if the discomfort was caused by Eliza’s pornographic student films or the mildly relatable dysfunction in the family dynamics. Maybe I’ll read a brief synopsis of the next movie we decided to watch together.

    The Meyerowitz Stories did not disappoint. A fantastic cast with Hoffman, Stiller, Sandler and…

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★★

    Well this was an easy 5/5 for me.

    Jesus Christ this movie is good. I can’t even decide what I love most, the powerhouse performance of Saiorse Ronan and the incredible supporting performances of Laurie Metcalf and Beanie Feldstein or the sharp, witty writing or the beautifully way it was shot and the ease of the pacing.... I could go on.

    I found myself relating to things I didn’t even realise I had ever experienced, crying to things I didn’t…

  • Rabbit-Proof Fence

    Rabbit-Proof Fence

    ★★★

    Watched this in school and I guess it was enjoyable. The performances were good, I’m always impressed by competent child actors and I thought the subject matter was fascinating. The fact that it was based on true events was heartbreaking but made it feel that much more important.

    But it was really predictable. It followed every trope and cliche that it could, and the movie was basically just them wandering around in the Outback. Kind of dull.