Alisa has logged 36 entries for films rated ★★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry