Alisa has logged 43 entries for films rated ★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Howards End

Howards End

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
All Things Fair

All Things Fair

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Split

Split

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Made You Look: A True Story About Fake Art

Made You Look: A True Story About Fake Art

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dig

The Dig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dracula

Dracula

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Royal Affair

A Royal Affair

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Submarine

Submarine

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chef

Chef

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Testament of Youth

Testament of Youth

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Northanger Abbey

Northanger Abbey

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Boys

Boys

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
What If

What If

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rabbit-Proof Fence

Rabbit-Proof Fence

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Land Before Time

The Land Before Time

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paterson

Paterson

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Incredible Jessica James

The Incredible Jessica James

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry