Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Made You Look: A True Story About Fake Art

Made You Look: A True Story About Fake Art

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Read the review Edit this entry  
22
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry  
21
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pusher

Pusher

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Best Man

Best Man

2016
×
Read the review Edit this entry  
31
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dig

The Dig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Coin Operated

Coin Operated

2017
×
Edit this entry  
18
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dracula

Dracula

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Home Movie: The Princess Bride

Home Movie: The Princess Bride

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry