Alisa has logged 189 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
From All of Us to All of You

From All of Us to All of You

1958
×
★★★½
Edit this entry  
22
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Matilda

Matilda

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Submarine

Submarine

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Trip

The Trip

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
Read the review Edit this entry  
22
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Edit this entry  
21
Black Mirror: The Entire History of You

Black Mirror: The Entire History of You

2011
×
Edit this entry  
21
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
Edit this entry  
21
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
Edit this entry  
21
Love Songs

Love Songs

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love Story

Love Story

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Edit this entry  
03
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sliding Doors

Sliding Doors

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Invention of Lying

The Invention of Lying

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry