Alisa has logged 43 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Young Offenders

The Young Offenders

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rabbit-Proof Fence

Rabbit-Proof Fence

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love and Other Disasters

Love and Other Disasters

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Land Before Time

The Land Before Time

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paterson

Paterson

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Incredible Jessica James

The Incredible Jessica James

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry